تبلیغات
داستانهای کوتاه از تاریخ - خردمندی و تاریخ
با تاریخ همیشه یک گام جلوتر از دیگرانید !!

خردمندی و تاریخ

تاریخ:جمعه 5 مهر 1392-06:51 ب.ظ

خردمندی و تاریخ

دانش تاریخ مانند دیگر علوم و فنون نوین زاییده تغییر نگرش و روش آدمیان به هستی ، جامعه و انسان بود.نگرش عقلانی شد و روش تجربی گشت.نگرش عقلانی جهان را از مجموعه ایی نا منظم ، ابهام آمیز ، پررمز و راز و قاهر به شكل یك نظام سامان یافته قاعده مند و قابل شناخت و تسخیر معرفی كرد.و روش تجربی ، مشاهده ، آزمون و خطا را پایه علوم و فنون قرارد داد.اساس این تغییر را عقلانیت شكل می داد یعنی باور به این معنا كه هر پدیده طبیعی ، انسانی و اجتماعی علتی دارد قابل شناخت كه با پی بردن به آن می توان نیروهای طبیعی و اجتماعی را مهار كرد و به خدمت خود درآورد.این همان رویكردی است كه به نظر وبر مفهوم اصلی و کلیدی مدرنیته را شكل می داد : یعنی خردباوری و عقلانیت.

خردورزی انسانی،هر چند از راه ها و به شکل های گوناگون، سرانجام بنا به حکم روزگار مدرن، حاکم بر سرنوشت انسان اجتماعی شد.منطق ساده و مفهوم بنیادی این خردباوری را کمّی و ابزاری ساختن کنش های انسانی و محاسبه پذیر بودن قاعده های آن شکل می داد.بی توجهی به شخص و پایبندی به صلاحیت و تخصص برآمده از دانش قاعده اصلی بود که خردباوری را به پیش می راند، یعنی از نظر دورداشتن هر چیز«نابخردانه» و هر عنصر پیش بینی ناپذیر و رازآمیز به هر شکل که روی نماید.چنین پویشی به معنای رهایی از شر افسون نابخردی بود، همان که وبر آن را «افسون زدایی»[1]خواند. از این منظر تکیه ی کنش های فردی و اجتماعی بر عقل انسانی همواره خاصیت افسون زدایی را نیز دارد.[2] نتیجه چنین تغییر نگرشی رانده شدن تمامی روش ها و بینش های غیر عقلانی به حیطه موهومات بود.جهان عقلانی دنیایی به شمار رفت که قوانین غیرشخصی بر آن فرمان می راند.[3] بدین معنا «عقل» تنها اساس معرفت معتبر و واقعی را شکل داد و براهین قیاسی یا استقرایی بعنوان روش های انحصاری که می توانند اطلاعات دقیق وقابل اطمینانی درباره جهان به دست دهند و پایه علوم و فنون مختلف گردند معرفی شدند.[4]در نقطه مقابل تمامی بینش ها و روش هایی كه قابلیت دریافت منطقی ، تعلیل پذیری ، مشاهده ، آزمون و استنتاج را نداشتند؛غیرعقلانی شناخته شدند و به حیطه موهومات و خرافات تبعید گشتند.

 [1] - Entzauberung

[2] - احمدی،بابک،1380 ، مدرنتیته و اندیشه انتقادی، تهران، نشر مرکز ،1380 :29-30؛ شیخاوندی، داور ، 1374 ، جامعه شناسی ماکس وبر(جادوزدائی از جهان) ، گناباد ، نشر مرندیز ، 1374 : 72

[3] - وبر،ماکس ، 1384، دین، قدرت، جامعه، ترجمه احمد تدین، تهران: هرمس، 1384 : 318-319

[4] - آبرکرامبی، نیکلاس ، ودیگران ،1370، فرهنگ جامعه شناسی، ترجمه حسن پویان، تهران ،انتشارات چاپخش ، 1370: 31
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
phone psychic reading
شنبه 18 شهریور 1396 01:55 ق.ظ
سلام، از مقاله شما لذت بردم. من دوست دارم کمی بخوانم
نظر شما برای حمایت از شما
cheap telephone psychics
جمعه 17 شهریور 1396 05:48 ب.ظ
سلام فقط می خواستم به شما یک سر سریع و به شما بدهد
می دانم چند از تصاویر به درستی بارگذاری نمی شوند.
من مطمئن نیستم که چرا اما من فکر می کنم یک موضوع اتصال است. من آن را در دو مرورگر اینترنت مختلف امتحان کردم و هر دو نتایج مشابهی را نشان می دهند.
std screening near me
جمعه 17 شهریور 1396 01:50 ق.ظ
هی آیا می دانید اگر هر پلاگین برای کمک به آنها ایجاد کند
جستجوگرها من تلاش می کنم وبلاگم را برای رتبه بندی بعضی از کلمات کلیدی هدفمند بشمارم
اما من نتایج بسیار خوبی را نمی بینم. اگر می دانید از هر سهم لطفا به اشتراک بگذارید.
به سلامتی!
freddaarizzi.hatenablog.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 02:40 ب.ظ
Thanks for finally talking about >داستانهای کوتاه از تاریخ - خردمندی
و تاریخ <Loved it!
token chaturbate generator
پنجشنبه 12 مرداد 1396 08:55 ب.ظ
I got this website from my pal who told me on the topic of this
web site and at the moment this time I am browsing this website and reading very informative posts at this place.
Scot
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:23 ق.ظ
We absolutely love your blog and find the majority of your post's to be just what I'm looking
for. Do you offer guest writers to write content for you?
I wouldn't mind publishing a post or elaborating on a few
of the subjects you write in relation to here. Again, awesome web site!
شهیدی
یکشنبه 19 آبان 1392 03:50 ب.ظ
البته کامنت های بنده در نفی عقل نیست که اسلام دین ولایت عاقل ترین افراد یا همان عقول کامل هست و معجزه اش کتاب هست که صرف نظر از سخنان این اعجاز،‌خود اعجاز یعنی "کتاب" نماد هست. نماد این که بشر باید به عقل کامل برسد تا سعادتمند شود. بحث حقیر روی این موضوع هست که این عقل چه هست. آیا یافته های تجربی بشر که انسان محور آن هست، آن هم انسان صرفا غربی و آن هم نژاد صرفا ژرمنی همان عقل است؟ همان علم هست؟ عقل غربی انسان را زمین گیر می کند و برنامه ریز وجود جسمانی اش، اگر کلا هم این طور نباشد جنبه ی جسمانی اش بر قسمت روحانی بشر می چربد که صددرصد این دیدگاه روح او را هم تسخیر می کند و این یعنی مرگ انسان و تعالی اش!
نظام های دنیای امروز شاهد این مدعاست. ما در انتظار دنیای متعالی نمی نشینیم بلکه می دویم، حتی اگر یک نفر باشیم که علی گفت: اگر تمام عرب هم روبه روی من بایستند به آنان پشت نخواهم کرد.(که اصل حق و حقیقت است.)
شهیدی
یکشنبه 19 آبان 1392 03:41 ب.ظ
ادامه...
پاسخ پورفسور اریک پریست به ایشان بسیار برایم جالب بود که برایتان می نویسم:
داستان جوشیدن آب در کتری با قوانین فیزیک به دقت قابل توضیح است، اما چرا این کتری دارد می جوشد را صرفا نمی توان با قوانین فیزیک توضیح داد،‌ شاید خانم خانه هوس چای کرده است!
ما را دعا کنید که دعای استاد گیراست.
شهیدی
یکشنبه 19 آبان 1392 03:37 ب.ظ
هوالحبیب
سلام استاد، خسته نباشید.
بحث عقل فصل مشترک بحث های کلاسی شما و نوشته هایتان هست بسیار هم درست هست اما کافی و کامل نسیت. همیشه در جستجوی این هستم که منظور از عقل کدام عقل هست! به نظر حقیر این نوشته تان پر از سوال و اشکال هست. یعنی هر چیزی که غیرقابل فهم عقل بشر باشد در زمره ی خرافه هست؟ مگر بشر خودش چه کسی هست؟ حضرت امیر فرموده است جهانی در تو (بشر) قرار دارد. یعنی بشر جهان خودش را یافته هست که حالا این گونه خداگونه یکه تازی بکند؟!!!! یکی نیست سوال کند خود این عقل چند کیلو هست؟!!! می شود اندازه گیریش کرد یا می شود سنجیدش؟! اصلا چه کسی عاقل تر است؟ من یا شما یا وبر یا فلان دانشجو؟ معیار عقل چیست؟ روایتی از حضرت امیر می خواندم که فرموده بودند: کسی که تزکیه نفس نداشته باشد از عقل بهره ای نبرده است.پس بین عقل و نفس رابطه است؟!هست حتما. نفس چیست؟ عقل چیست؟ کجای وجود آدمی نفسش هست و ارتباطش با عقل...این عاقل چه کسی هست؟ یاد ادعاهای اخیر هاوکینگ افتادم آنجا که معتقد هست که با علم فیزیک می توان جواب همه چیز را داد و انگار ماورای طبیعت را هم نفی می کند!!!
ادامه دارد
گلی
جمعه 12 مهر 1392 11:00 ب.ظ
سلام استاد.خوبین؟امیدوارم همیشه شاد و سرزنده باشین!!
همین که هستین خودش کللی به زیبایی زندگی می افزاید
پاسخ دکتر محمد سلماسی زاده : سلام
خیلی ممنون از لطفتون
امیدوارم که شما هم شاد و سرزنده باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر